BUKOWIAŃSKIE ATRAKCJE

Miłośnicy białego szaleństwa, którzy odwiedzają Bukowinę, mają do dyspozycji kilkadziesiąt wyciągów, w tym kilkanaście krzesełkowych. Stoki są oświetlone, sztucznie naśnieżane i przygotowywane przez ratraki. Przy wyciągach działają liczne szkółki narciarskie, wypożyczalnie sprzętu, sklepy sportowe, a także karczmy i mała gastronomia. Trasy zjazdowe zaspokoją potrzeby nawet najbardziej wymagających amatorów zimowego szaleństwa. Polecamy szczególnie stacje Olczań-ski i Rusiń-ski w Bukowinie Tatrzańskiej, białczańską Pasiekę, ale również wyciągi w Jurgowie i Czarnej Górze.

Terma BUKOVINA to największy w Polsce kompleks basenów geotermalnych. Dzięki połączeniu leczniczych właściwości wód z doskonałą infrastrukturą basenową jest to miejsce, w którym można zrelaksować się, zadbać o ciało i w ciekawy sposób spędzić czas z rodziną lub przyjaciółmi. W każdą sobotę sezonu letniego i zimowego Terma BUKOVINA organizuje NOC BASENÓW.

Jednym z najcenniejszych walorów rejonu Bukowiny Tatrzańskiej jest wciąż żywa, piękna i bogata kultura ludowa. Można się o tym przekonać  w czasie dwóch dużych imprez kulturalnych organizowanych corocznie przez Bukowiańskie Centrum Kultury. Pierwsza z nich to "Sabałowe Bajania" odbywające się  w połowie sierpnia. Punktem kulminacyjnym jest "Sabałowa Noc", w czasie której ma miejsce pasowanie na zbójnika. Drugim znanym i lubianym wydarzeniem jest "Góralski Karnawał". Ta impreza odbywa się w czasie ferii zimowych. Jej nieodłącznym elementem są spektakularne wyścigi kumoterek i zawody strzeleckie.

Bukowina Tatrzańska jest najdogodniejszym miejscem, z którego można wyruszyć na szlaki w rejonie Morskiego Oka i Doliny Pięciu Stawów Polskich. Proponowane wycieczki:

*     do Morskiego Oka - ok. 5 godzin,

*     na Wrota Chałubińskiego - ok. 9 godzin,

*     na Rysy - ok. 12 godzin,

*     do Doliny Pięciu Stawów Polskich - ok. 6 godzin,

*     do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Morskie Oko i Świstową Czubę - ok. 8 godzin,

*     na Rusinową Polanę - ok. 3 godzin,

*     na Gęsią Szyję - ok. 4 godzin,

*     do Kuźnic w Zakopanem - ok. 6, 5 godziny

     Przez Bukowinę biegną cztery szlaki tematyczne. Są to:

*     Szlak Dziedzictwa Kulturowego Podtatrza - umożliwia spotkanie z rękodziełem powstającym dzięki pracy i umiejętnościom miejscowych twórców ludowych. Na szlaku można zobaczyć warsztaty twórców i być świadkami powstawania kolejnych dzieł. Cały szlak pozwala odwiedzić 71 podtatrzańskich artystów, w tym 10 z naszej gminy.

*     Szlak Architektury Drewnianej - część szlaku biegnąca przez teren bukowiańskiej gminy zwraca uwagę na budynki bardzo ważne w ówczesnej kulturze jak kościoły, szałasy pasterskie, zabudowania gospodarskie, a także bukowiański dom kultury.

*     Szlak Oscypkowy - obejmuje bacówki, na których nadal jest kultywowana tradycja wyrobu oscypków i innych wyrobów z mleka owczego. Na terenie gminy jest pięć takich bacówek - w Leśnicy i po jednej: w Białce Tatrzańskiej, na Brzegach i na Rusinowej Polanie.

*     Góral - ski - szlak wielu atrakcji - Aż 33 obiekty w naszej gminie wpisane są w poczet tego szlaku. Należą do nich ośrodki narciarskie, baseny termalne, piękne kapliczki i kościoły, zabytki architektury, a także Szkoła Ginących Zawodów czy Amatorski Zespół Teatralny im. J. Pitoraka.

Na terenie gminy Bukowina istnieje ok. 60 km oznakowanych ścieżek spacerowych oraz wiele tras nieoznakowanych, gdzie, z dala od codziennego zgiełku, można odpocząć i podziwiać piękne widoki na okoliczne wsie oraz Tatry. Z Olczańskiego Wierchu można wyruszyć na krótkie spacery na Wierch Buńdowy, Wierch Przedomiański i Wierch Niski trasami nieoznakowanymi, ale także na dłuższą wycieczkę na Groń Kobylarzówkę czerwonym szlakiem.

 

Miejsca, które warto odwiedzić, w czasie pobytu w Bukowinie:

*     Polana Głodówka - najpiękniejsza panorama Tatr,

*     Niebieska Dolina,

*     Litwinowa Grapa - widok na cztery strony świata: Tatry, Gorce, Pieniny, Babią Górę i okoliczne wioski,

*     Przełom Białki - rezerwat przyrody ze skałkami Kramnica i Obłazowa,

*     Jurgów - zabytki: drewniany kościółek, Zagroda Sołtysów, tartak napędzany kołem wodnym i grupa szałasów pasterskich,

*     malownicze podtatrzańskie polany, na których można spotkać górali wypasających owce, 

*     Polana Rynias w okolicy wsi Brzegi.

 

Najlepsze karczmy w Bukowinie, według opinii odwiedzających nas turystów, to: "U leśnego", "Szarotka", "Pod dębem", "Pod Stancyjom", "Giewont" i "Skalnica".

Stacja narciarska Rusiń-Ski terma  turnia b4x4

Projekt i wykonanie - Czestkom